contestada

Emy paid 24.50 for 4 baskets of apples. How much did she pay for each basket?

Bonus: How much will it be for 10 baskets.

Please help me it will be very much appreciated!
Due in one hour.

Respuesta :

Answer:

6.125

Step-by-step explanation:

Divide 24.50 by 4!

Answer:

$6.13 for each basket.

Bonus: $61.30 for ten baskets.

Step-by-step explanation:

To solve this, we would divide the $24.50 by four, because there are four baskets. We now know that she paid $6.13 (rounded from $6.125) for each basket. To solve for 10 baskets, you would take the price per basket of $6.13 and multiply it by ten, resulting in $61.30 for all ten baskets.

Hope this helps!

Q&A Education