lbe31183 lbe31183
  • 06-10-2020
  • Mathematics
contestada

1.5 lbs of gum balls I want to buy it’s 3.99 per pound

Respuesta :

achadwickschool achadwickschool
  • 06-10-2020

Answer:

$5.99 for 1.5 lbs of gumballs

Step-by-step explanation:

You want to buy One and a half pounds of gumballs for $3.99 per pound. It is 3.99 for one pound of gumballs, so the price for half a pound of gumballs is half of that price.

3.99 / 2 = 1.995

Then add the price of 1 pound

3.99 + 1.995 = 5.985

Then you can round that up to 5.99

Answer Link

Otras preguntas

The roots of a plant is the main area of Storage Photosynthesis Both A and B None of above
You have 250mL of 3M HCI. What volume will you have if you dilute it to 0.5M?
Find the mean of this set of data: 241, 563, 829, 755. A. 596 B. 597 C. 598 D. 599
Determine if each sentence contains correct or incorrect subject-verb agreement.That student enjoy walking.CorrectIncorrectHiking is one of my favorite activiti
What do the rings in the Olympic symbol represent?O The rainbowO The continentsO The seasonsO World elements​
The theme of 1 Peter is "a living knowledge." True or False
PLEASE HURRY: A biology class has a total of 31 students. The number of females is 17 less than the number of males. How many males and how many females are in
The area of a trapezoid that has a height of 5 cm and bases that are 8 cm and 45 cm
What limits exist on individual rights? Explain
Most of the water that is absorbed into the blood is also absorbed in the