aleshavuu aleshavuu
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of $3.10 for 4 muffins. What is the price per dozen?

Respuesta :

farmersson2005
farmersson2005 farmersson2005
  • 02-11-2020

Answer: 4 muffins times 3 equals 12 so 3.10 times 3 equals $9.30

Answer Link
mitak5575
mitak5575 mitak5575
  • 02-11-2020

Answer: the cost of a dozen muffins is $9.30

Step-by-step explanation:

1. so we know that 4 muffins costs $3.10 in order to solve for this question we have to know how much does each muffin costs to find that we have to divide $3.10/4 to get 0.775

2. now that we have the cost of EACH muffin we have to do the dozen portion we know that a dozen is 12 all we have to do is multiply 0.775*12 to get $9.30

therefor the cost of a dozen muffin is $9.30

Answer Link

Otras preguntas

The small intestine is adapted for exchanging materials because it has a large surface area, a thin membrane, and an efficient __________ supply.
Why did Japan invested money in human development rather than agriculture​
PLEASEEE HELPPPPPP GIViNG POINTS
Which statement is TRUE about the start of Baroque architecture? A. Michelangelo’s later architecture represents a complete contrast to early Baroque style. B.
can you pleas give me some text trailer ideas
Free Choice. Write about something fun like a trip plss help me ty.
Please help I need this in y=mx+b the graph is in the picture
How were minorities treated in nazi Germany​
How I can answer this question, NO LINKS, if you answer correctly I will give u brainliest!
can someone give me advise about how to tell someone you still love them after a breakup