bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

it is said that a fool and his money ate soon parted.Suppose we place the fool and gold brick in the middle of a frictionless,frozen lake (Galileo's ideal froze
janelle practices basketball every afternoon in driveway.Each day,her goal is to make 4 more baskets than she made the day before. if she makes 10 baskets the f
Is 4/5 more than 1/2
A vector always consists of
in a general partnership if ones partners actions cause the firm losses then
Increasing your vocabulary means A. you'll spend less time on revision. B. you'll be able to spend more time reading. C. you'll write more lively sentences. D.
How many times can 3 go into 400
Use a property to explain why the product of a multiple of 10 and a number will have a zero in the ones place
what is the significance of the date 1787
A complex fraction is equal to a number greater than 1 if