keziniyah2007
keziniyah2007 keziniyah2007
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

oranges cost $ 1.53 for 3 pounds what is the ratio

Respuesta :

LeafyIsReal
LeafyIsReal LeafyIsReal
  • 02-11-2020

Answer:

0.51

Step-by-step explanation:

since there are 3 pounds, we divide 1.53 by 3 to find the unit rate for one pound.

dividing 1.53 by 3 equals 0.51.

The answer is 0.51

Answer Link

Otras preguntas

how do I figure out1/2(35)(12)
What are the stop codons
What is the Gcf Of 35,21 and 14?
how does natural selection support the evidence of the evolution theory
reducing the incidences of diseases in children
The Crusades were led by Catholic Turks to free the Holy Land from Muslim control.
What is the winter solstice?
Phrases unique to a particular language are called _____.
Which additional word in the sentence should be capitalized? My uncle makes a delicious pastry with bavarian cream. A. Pastry B. Cream C. Unc
In which organ does the majority of photosynthesis take place?