Abigale2006 Abigale2006
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

One grade of tea costing $3.20 per pound is mixed with another grade costing $2 per pound to
make 20 lbs of a blend that will sell for $2.72 per pound. How much of the $2 tea is needed?

Respuesta :

amyahamilton84 amyahamilton84
  • 03-11-2020

Answer:

12 of $3.2 grade is needed

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How social media attacks on biosexual gender​
Greg spent $47.45 on five books. If each book costs the same amount, how much does one book cost?
Can u please help me
What shape is the Base of this Prism?
simultaneous equation 2x+y=7 x-y=2 answer?
In the space provided, write the letter of the phrase that best answers the question. 6. Which of the following does NOT affect the photosynthesis rate of a pla
Historians often categorize periods of history as “Golden Ages,” which are times of great peace and achievement. Yet Han rule is NOT considered a Golden Age. Wh
helpppp meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Please help NO LINKSWhat are the coefficients that balance the equation below?__C3H8 + __O2 --> __CO2 + __H2O​
please help fast and urgent