anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

perimeter with polynomials (x^2-6x+4)^2 (x^2-7x+13)
Accessing another student's homework that he or she posted to the Internet so that you can copy it and turn it in for credit is considered to be an acceptable
What were the two games played by colonial children?
Order 4/7,12/15,36/45 from least to greatest
Bryce grows at a rate five times as fast as Drew. Which algebraic equation best represents Bryce's growth rate? A) B = D B) B = 5D C) B = 5 + D D) D = 5B
True or false:panchatantra, ramayana, and siddheswara are all indian gods depicted in several literary works.
Earth travels in an approximately circular orbit around the sun. The average radius of Earth's orbit around the sun is 9.3 times 10 Superscript 7 miles. Earth t
Who were the Axis powers in World War II? Britain, United States, France Germany, Italy, Japan Russia, Serbia, Austria China, Syria, Vietnam
What is a number that names a part of a whole or part of a whole group Give ya 30 points
Organ systems are made up of interdependent structures [organs]sthat work together to perform a similar function. what organ system does the heart belong to?