wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

1/5 divided by 3. Thanks!
QUESTION: Why would the purchase of Alaska in 1867 be important to the expansion of the American economy? ANSWER OPTIONS : A) The land was rich in timber, gold
will mark brainliest for correct answerr
calculate decrease in 71.2kg of 25%​
Which expression represents the surface area of the cone?
A 32-m tall building casts a shadow the distance from the top of the building to the tip of the shadow is 34 m find the length of the shadow if necessary round
What does “meta” mean? a. large c. seeing b. awareness d. thinking
What does it mean when a wave is reflected?​
Theme: Many things are worth more than what you can get from it. Write a sentence explaining what the theme means.
Mrs.Kenny teaches a ceramics class.She finds that she has 7/8 pounds of clay for a project. The project requires 1/6 of a pound.How many projects can Mrs.Kenny