jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

2>1/2(y-9) 4<2w-6<14 5y+2>52 Show your work please
What is the answer for 5x10?
Differentiation and Parabolas
Read this excerpt from a passage. In 2001, a group of students and parents in Texas took a school district to court contending that the school's mandatory unifo
You are conducting an experiment on the effects of cartoon viewing on children perceptions of violence. You have two groups of subjects, experimental and contro
Directions Sample Sentence Your Sentence Write a simple sentence. Trees clean the air by absorbing carbon dioxide. Trees cool our cities by cooling our neig
Write the ratio of 1 foot to 4 inches in simplest form.
20 points While the Byzantine Empire was thriving what was Rome and the rest of Europe experiencing? A. The dark ages B. Rome and the rest of Europe was also
lucas va al supermercado y observa que los pañuelos se venden en paquetes de 3 unidades, los yogures en grupos de 4 unidades y las pelotas de tenis en botes de
Choose THREE examples that correctly predict the effect of a change on the ecosystem. B A decrease in the desert tortoise population will cause a decrease in