kayte99 kayte99
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?

$0.42
$4.20
$42
$420

Respuesta :

virtuaI
virtuaI virtuaI
  • 04-11-2020

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

$10.50 / 2.5 = 4.20

Therefore, Yen paid $4.20 for each pound of pretzels.

Answer Link
alliesspam420 alliesspam420
  • 04-11-2020
$4.20


the answer is the second one
Answer Link

Otras preguntas

ON MONDAY SARAH HAD HOMEWORK IN 7/10 OF HER CLASSES, TUESDAY 3/5, WEDNESDAY 9/11, AND THURSDAY 1/2. WHICH DAY DID SHE HAVE THE MOST HOMEWORK ?
Ratio of three angles of a triangle is 1 : 2 : 3. Find the angles.
I need help. Find the surface area.
What isi) Fileii) Folder​
FILL IN THE INFORMATION BELOW with the correct sequence DNA code TTACGCCA DNA code _________________ mRNA message ________________
solve for k. 6(3k + 15) − 16k = 7k k =
one advantage of using dialogue in a narrative essay is to ??
Need help what’s the answer ASAP
Find the gradient of the line segment between the points (8,6) and (10,14).
NEED HELP ASAP!!!! The steps below show the work of a student used to calculate the number of yards in 6,436 meters. (1 mile = 1,609 meters) (1 mile = 1,760 yar