jacobculler2236 jacobculler2236 04-11-2020 Mathematics contestada A merchant makes 100 pounds of tea to sell at $1.75 a pound. He mixes some tea worth $1.65 a pound with some tea worth $1.90 a pound. How many pounds of each kind of tea does he use?