joerichardson11 joerichardson11
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 100g packet of tea costs £4.16.
A 25g packet of the same tea costs £1.05.
Which packet is better value for money?
Show how you decide.

Respuesta :

QeyipAdgjlZcbm
QeyipAdgjlZcbm QeyipAdgjlZcbm
  • 04-11-2020

Answer:

A 100g packet of tea for £4.16

Step-by-step explanation:

If you multiply the second item, the 25g packet of tea for £1.05, by 4, it will come out to 100g for £4.20.

£4.20>£4.16; therefore, the 100g packet of tea is a better deal.

Answer Link

Otras preguntas

What are proteins and why they are dietary nessesity?
Which instrument is shaped like half a pear?
Which most accurately names a situation in which a country wields power over or has impact on a territory? A. Collective Security B.Sphear of Influence C. inter
The surface area for a rectangular prism with a square base is SA = 2s^2 + 4sh. What is the surface area if s = 2 and h = 4?
The 1960 movement led by woman who were discontent with their status and treatment in society became known as
Society in northern ireland is presented by the text as a demonstration of what difference with u.s. society
“Think about something cheerful, old man," he said. "You sail lighter for the loss of forty pounds.” This quote portrays Santiago as : A. silly old man. B
An example of government use of money to influence elections in the 20th century is increasing the size of the military in election years. increasing foreign ai
Does anyone know this??
what is the area of a circle with a radius of 3 meters using 3.14 for pie