poohbearsred poohbearsred
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.62 per pound, and bananas cost $0.48 per pound. What is the total cost for 2 1/2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of bananas?



$3.77

Respuesta :

Jenniferlagrimas209
Jenniferlagrimas209 Jenniferlagrimas209
  • 05-11-2020

Answer:

$4.69

Step-by-step explanation:

$1.62/lb × 2.5 = $4.05

$0.48/lb × 1 1/3 = $0.64

$4.05 + $0.64 = $4.69

Answer Link

Otras preguntas

Please please help me no links
how do i isolate f from f/3 = -5
What is true about -9.94 and -9.8 when plotted on a number line?
A stock is currently selling for $67 per share. A call option with an exercise price of $70 sells for $3.21 and expires in three months. If the riskfree rate of
ARST - AMNO, What is MN? R 20 O S N 35 (not drawn to scale) M A4 B 36 8 D 28
Which is an immune response?
Find the value of N^2 -n. If n=-5
What type of number can be written as a fraction, where p and q are integers and q is not equal to zero? A. A rational number B. All numbers C. An irrational nu
MARKING BRAINIEST! Plot 3 points with integer coordinates that fall on the graph of the function y=x+4 Where should I plot it?
Help me on math work please.