caboverdenailah caboverdenailah
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

unit rate of $4.99 for 17 lb

Respuesta :

iflycheertumbler2015 iflycheertumbler2015
  • 04-11-2020
$4.99/17=x/1
17x=$4.99
X=$4.99/17
X=0.29

Answer *unit rate is $0.29/lb
Answer Link
vrajshankhala vrajshankhala
  • 04-11-2020
The answer is 0.29 cents. You do 4.99/17
Answer Link

Otras preguntas

Which mathematical property is demonstrated? 72 + (28 + 93) = (72 + 28) + 93 a. associative property of multiplication b. associative property of addition c. co
1+cos(8x)= a. 4cos(2x) b. 2sin^2(4x) C.4sin(2x) D.2cos^(4x)
an object of mass of 78 kilograms is lifted through a height of 6 meters. How much work is done?
The fate of the Roanoke colonists is unclear because they
When a person refers to another person as a "prodigal son," what does the allusion mean about that person? A. The person grieved because something dear to him w
If the area of a park is exactly halfway between 2.4 and 2.5 acres, what is the area of the park?
What percent of 126 is 22
The dimensions of a rectangle box are consecutive integers. If the box has volume of 13,800 cubic centimeters, what are its dimensions?
What is one reason the Supreme Court gave for its decisions in the 1883 discrimination cases? The Fourteenth Amendment applied only to states, not individuals.
Until recently, ____ punishment was condoned in British schools, where teachers whipped misbehaving students. A. assiduous B. corporal C. gastric D. incarnate