favelalizbeth2007 favelalizbeth2007
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 5.5 pounds of apples. She paid a total of $7.15. What was the unit rate of the apples per pound? Answer and explication please

Respuesta :

mgalbearth
mgalbearth mgalbearth
  • 04-11-2020

Answer:

$1.30/pound

Step-by-step explanation:

7.15/5.5=1.3, and 1.3 x 5.5= 7.15

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following claims is best supported by the information in the passage, figure, or observations? a. Sound travels very fast. b. Sound cannot move t
Graph the system of equations to determine the solution. 2x+4y=8. and. y=x+2
Which means almost the same as tough? A. quick B. different C. new D. hard
A student wants to collect data during an experiment about the transfer of kinetic energy in a sample of water and ice. Which tool will help her collect the nec
Set up a punnet square using the following information Dominate allele for black fur Guinea pigs Etc
the sum of 11.6 and 4.1 by rounding each number to the nearest whole.
PLEASE GIVE A REAL ANSWER NOT A LINK OR RANDOM THINGS OR SOMETHING THAT DOESNT RELATEE TO THE QUESTION How did Americans disagree over the role of federate and
if you were broke on monday and someone gave you $10,000 on tuesday, what would you do with the money? why?
What is the distance between -6 and 15? (HELP)
5,000,000 + 800,000 + 50,000 + 300 In standard form