galacticgamer104 galacticgamer104
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10 How much did each pound of strawberries cost?

Respuesta :

4TuneCookee
4TuneCookee 4TuneCookee
  • 04-11-2020

Answer:

$1.8 per pound

Step-by-step explanation:

Divide the cost by pounds to find cost per pounds:

$8.10 / 4.5 = 1.8

Answer Link
katergarza
katergarza katergarza
  • 10-11-2020

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

this is the answer!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the speed of a bike rider who accelerates (from rest) for 5 seconds down a hill at an acceleration of 8 m/s2
What is the average speed of the diver in the water? How can you tell from the graph?
Who was the first inventor of electric bulb?a) Edisonb) Joseph c) Maxim​
Triangle ABC is located at A(O. 4) B(2. 3) and C[-1, -2). After being reflected over the y-axis, what are the new coordinates of Point A?
You and your friend race in a trail flag is 10 miles long. In each situation, does your friend pass you before the end of the trail? Justify your answer. A- You
solve the inequality: 1<|x|<2solve the inequality: 0<|2-3x|<1
What are the 4 factors of biodiversity?
Solve −2(2x + 5) − 3 = −3(x − 1)
Determine whether the underlined word in the sentence below is a preposition, conjunction or interjection. The mountaneer climbed Mount Everest without fear. a
What are some examples of animals that have been so endangered that they eventually disappeared?