Giovael108 Giovael108
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

If the price of 6 pieces of pie is $4.50 what is the price for 1 piece of pie

Respuesta :

rath99 rath99
  • 04-11-2020

Answer:

0.75 cents

Step-by-step explanation:

4.50 divided by 6

Answer Link
ness125math ness125math
  • 04-11-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 pie = $4.50

in order to solve for 1 pie, you will need to divide the price by the amount of pie so 4.50 / 6 = $0.75

Answer Link

Otras preguntas

according to the study, what did john steinbeck do to prepare for his book the grapes of wrath?
Fossils give scientists information regarding the living conditions and characteristics of organisms that were found on the earth thousands of years ago. how ca
das zimmer von silvia ist nicht so gros,aber........zimmer hat einen balkon.
who was the ninth president
The second leading cause of death for americans of all age groups is
What was different about the French and Indian War with respect to the other European wars between 1688 and 1748
Which is the correct substitute for the underlined words? el duque ama a la duquesa. a. est b. sta c. est s d. esta
Suppose that you want to test the effects of different dishwashing detergents on dishes that have food stuck to them. To test the differences, you wash three lo
How many nouns are in this sentence: Tanya ran and jumped quickly.
Which seismic waves generated by an earthquake travel fastest? a. s waves b. l waves c. p waves d. a waves