kamilakakwkw kamilakakwkw
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

Connor bought a pack of 4 notebooks for
$8.20. What was the unit price? please explain

Respuesta :

mgalbearth
mgalbearth mgalbearth
  • 04-11-2020

Answer:

$2.05

Step-by-step explanation:

$8/4 notebooks= $2

.20/4=.05

________________

$2.05

Answer Link

Otras preguntas

The People's Republic of China regards Taiwan as a. an independent country. b. a sovereign ally. c. one of its provinces. d. an autonomous region.
How many 2 1/2 hour movie can be shown consecutively in a 20 hour period?
Which of the following expressions correctly uses exponents to show the prime factorization of 360
Which of the following is not a phase change? melting of snow evaporation of water from the ocean condensation of water vapor to form clouds hydrogen and oxygen
Michelle purchased 25 audio files in january . in February she purchased 40 audio files. what is the percent increase ?
Evaluate y = x – 4 when x = –4.
At height h above the surface of Earth, the gravitational acceleration is What is h? Note: The radius of Earth is 6380 km.
What did realist authors strive to do? a. depict life as it really was b. use imagination more c. use figurative language d. depict the beauty of nature
Based on what you know about the changes and resources that helped the United States’ industries to grow, what changes would you expect to be taking place in Ch
Cells having matched pairs of chromosomes are _____. diploid haploid homologous homozygous