jackelinsanchezmunoz jackelinsanchezmunoz
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

At Manzana Grocery Store, apples cost $2.80 per pound. Maricela bought 2.7 pounds of apples. How
much did she pay for the apples?
A
$75.60
B
$11.20
с
$0.70
D
$7.56

Respuesta :

egoldstein1121 egoldstein1121
  • 04-11-2020

Answer:

D. 2.80 times 2 is 5.60 and 2.80 times 0.7 is 1.96 and when you add them you get 7.56.

Answer Link

Otras preguntas

How can you apply ahimsa to yourself when practicing yoga? a) Push yourself to the limits b) Practice self-compassion and avoid self-harm c) Compete with other
T number of apples divided equally among 4 kids: Each child gota) T/4b) T/3c) T/2d) 4/T
On the usual Pauling scale of electronegativities, the electronegativity of selenium (Se) is 2.4, while that of chlorine (Cl) is 3.0. Based on these values, we
A nurse is reinforcing teaching with a client who is about to undergo a thoracentesis. Which of the following statements by the client indicates an understandin
URGENT! Given the graph of h(x) below, find each of the following: a) The interval(s) where h(x) is increasing. b) The interval(s) where h(x) is decreasing. c)
A set of intelligence test scores are normally distributed around a mean of 100 with a standard deviation of 15 points. A client scores a 120. How many scores a
A cat weighs 4.5kg and needs liquid medication of 5 mg per kg. How many mls
a patient has recently been diagnosed with insomnia disorder. Which of the following is a correct statement
Write "True" if the statement is correct or "False" if the statement is incorrect on the space provided. 1. If R is a relation, then the domain of R-1 = Range o
Express the conversion factor as a ratio 1yr.=12mo.