deverieusigars2 deverieusigars2
  • 04-11-2020
  • English
contestada

Marco needs to buy some dog food.At the nearest store,3 bags of dog food cost 7.50.How much would Marco spend on 5 bags of dog food

Respuesta :

melidavila12
melidavila12 melidavila12
  • 04-11-2020

Answer:

12.5

Explanation:

Divide 7.50 by 3 and you will get 2.5

Now you multiply 2.5 x 5

Answer Link
audreykat16 audreykat16
  • 04-11-2020
The answer is $12.50. Divide $7.50 by 3 to see how much an individual bag costs. Then multiply 2.50 (7.50 divided by 3) by 5 to get $12.50
Answer Link

Otras preguntas

Contesta con el presente indicativo. Mateo y yo ___________ los libros de Lord of the Rings en vez de los de Harry Potter. (prefer)
In what way was the mayflower compact important to the development of democracy in america? (8.2.1)
Which of the numbers is a rational number? A) B) 11 C) 100 D) 143
Find a · b. |a| = 60, |b| = 90, the angle between a and b is 3π/4.
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! Fill in the blank with the word that makes the most sense. Mi hermana es ______.
Most c++ compilers check whether indices are within the range determined by an array's declaration. true false
Teacher didn’t tell us how to do this.
what is y=x^4-2x^2-8?
Pls answer my question . It's math and I need help .
the expanded form of 10 to the power of 0