zak464119 zak464119
  • 04-11-2020
  • Mathematics
contestada

2 donuts for $0.98 or 6 donuts for $5.94 what is the unit price

Respuesta :

simplysavagegirl2 simplysavagegirl2
  • 04-11-2020
2 donuts for 0.98= $0.49 unit price
6 donuts for $5.94= $0.99 unit price
Explanation:
The unit price is the price for a single item so
Divide 0.98 by 2 since you get 2 donuts for 0.98
and
divide 5.94 by 6 since you get 6 donuts for 5.94.
Answer Link

Otras preguntas

what is the quotient of 7^2/2x+6 divided by 3x-5/x+3
Sickle-cell anemia is a genetic disorder in which red blood cells take on an abnormal crescent shape. People who do not have sickle-cell anemia possess the foll
Solve the following systems of equations: 4x+5y=-4 4x+3y=12 X=? Y=?
please solve this, x=1/(2-√3) y=1/(2+√3) x^4+y^4=?
Reread this text from paragraph 4 what effect is this text most likely to have on readers?
Help ASAP!!!! Please show work thank you
What does set up transformer do? Set down transform
Jordan is making a beaded necklace two thirds of the beads she uses are red and 4/21 of the beads are blue she wants the rest to be white what fraction of the b
Which of the following describes a sharecropper? A white southerner who supported Reconstruction in the South. A northerner who moved to the South to take advan
Which is more important, the intention or the act?