luciterrell
luciterrell luciterrell
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

Soda costs $3.12 for 15oz.What is the unit rate?​

Respuesta :

jerseyyee
jerseyyee jerseyyee
  • 05-11-2020

Answer:

.20 per oz

Step-by-step explanation:

divide 3.12 by 15

Answer Link
noexi noexi
  • 05-11-2020
Answer is $0.21 for 1oz
Just multiply $3.12 by 15
Answer Link

Otras preguntas

Avoidant Restrictive Food Intake Disorder is characterized byA. distorted body image and an extreme limitation of calorie intakeB. limiting types and amounts
Other than sickness and death, what impacts do pandemics & epidemics have on populations?
sodium plus chloroform sodium chloride friends in the balance equation home​
What is generation of computer ?​
12345 are divisible by 15 with exlpin ​
A cycle track is 500 metres long. A cyclist completes 10 laps (that is, he rides completely round the track 10 times). a) How many kilometres has the cyclist tr
A graph of gas pressure versus the number of particles in a container is a straight line. Which other relationship will have a similar graph?​
PLS HELP ME ON THIS QUESTION I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST IF YOU KNOW THE ANSWER!! Values that are much higher or much lower than others in a data set are ____
Carter is at the burger joint. To get there he traveled 5 blocks right and 10 blocks up. What coordinates did Carter start from?
48 students is 80​% of how many​ students?