montsejaramillo17 montsejaramillo17
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 2 pounds of apples cost $2.90 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

austinthaller
austinthaller austinthaller
  • 05-11-2020

$4.35

Explanation: divide $2.90 by 2 pounds of apples and you get $1.45 and then multiply that by 3 pounds and you get $4.35. Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

algebra and algebraic thinking ireadyNeed help with it​
can someone help me?? please give the correct answer any wrong answers will be removed!
if your school uses Desmos pls respond 50 points
Which excerpt of paragraph 2 introduces the idea that the people of Echigo had to learn to live in the snow, rather than try to push or plow it out of the way?
Question 13 of 15 Which of the following are traits of a representative democracy? Check all that apply. A. Separation of powers B. Elections within a single pa
Find how long it takes $2500 to double if it is invested at 6% interest compounded semiannually. Use the formula A=P(1+r/n) to solve the compound interest probl
The same digits are used for the expressions 7² and 2⁷ . Explain how to compare the value of each expression. Choose the correct answer below. A. Write each pow
at the Mayfair Stella, Mary, cris, Elli won 60 prizes altougheter. Mary won one third of them, Stella won one fifth of them, and illli got one fourth of the tot
What is the domain of this graph?
1. What action should the Federal Open Market Committee (FOMC) take if it sees signs of inflation rising above 2% and believes inflation will continue to rise i