hvgjvdyjv hvgjvdyjv
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

1 pound = 16 ounces
1 pound of berries cost $1.60
1 ounce of berries cost __.

Respuesta :

elizabethnorris
elizabethnorris elizabethnorris
  • 05-11-2020

Answer:

10 cents

Step-by-step explanation:

1÷16= 16

1=1.60

1.60÷ 16= 10

Answer Link

Otras preguntas

Most autotrophs make “food” through the process of a. photosynthesis. b. homeostasis c. chemosynthesis d. cellular respiration
Checking daughter's homework and need help!  Miguel ordered a party try of sandwiches for a birthday party.  During the party, the quests left 2/5 of the sandwi
A biome that contains a layer of permanently frozen soil, called permafrost, would be classified as A. taiga B. desert C. tundra D. savannah E. temperate decidu
Which of the following are examples of trisomy? Turner Syndrome, Down's syndrome, or Klinefelter's Syndrome
A pizza with 2 toppings from Maria's Pizza Place costs $11.00.A pizza with 5 toppings from Maria's Pizza Place costs $14.75.Each topping at Maria's Pizza Place
How many prime numbers are there between 56 and 100?
A biome that contains a layer of permanently frozen soil, called permafrost, would be classified as A. taiga B. desert C. tundra D. savannah E. temperate decidu
What caused the rise of military government in Japan?
How do you say little sister, little brother, older sister, and older brother in Korean? I hope someone who actually know Korean can answer this question.
If a circle is cut from a square piece of plywood, how much plywood would be left over? Use 3.14 for pi