faiiryligjtshcd
faiiryligjtshcd faiiryligjtshcd
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $9.60 for 6 bags of ice. If a convenience store bought 4 bags of ice, how much would it have cost them?

Respuesta :

yatziryj3030608 yatziryj3030608
  • 05-11-2020

Answer: $6.40 for 4 bags of ice.

Step-by-step explanation:

$9.60 divided by 6= $1.60

then, 1.60 multiplied by 4= 6.40

Answer Link

Otras preguntas

In Excerpts from The Boy Patriot, which factor contributes most to the English boy being thrown into the water? his inability to swim the fact that the British
Whats the square root of 45
represente no plano cartesiano as seguintes funçoes y=2x+5 y=3x-1 y=x+4 y=2x+3 y=3x+4
The Drake Equation... A: tells us how many aliens are likely in the universe. B: assesses how many alien civilizations Earth could contact. C: calculates how be
Chris made his aunt a garden. The width is 7 2/5 ft and the length is 5 1/2 ft. What is the area of the garden?
1. How many grams of NaOH are needed to react with two moles of H2SO4? 2NaOH + H2SO4 Na2SO4 + 2H20​
Personal Financial Literacy
A rectangle is 6m wider than its length. The perimeter of the rectangle is 76. Find the length and width
Wich expression is equivalent to 16 + 2 • 36
1. For each of the genotypes (letters) listed, write a phenotype (description). In pea plants, purple flowers are dominant to white. PP = purple Pp = PP = In gu