OOFER897 OOFER897
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 3 pairs of gloves costs $16.17. What is the unit price per pair of gloves. PLS HELP ASAP

Respuesta :

isybella42
isybella42 isybella42
  • 05-11-2020
$5.39

Since 3 gloves is $16.17, divide 16.17 by 3 to get $5.39
Answer Link

Otras preguntas

A diffraction grating gives a second-order maximum at as angle of 31° for violet light (λ = 4.0 × 102 nm). If the diffraction grating is 1.0 cm in width, how m
How do i develop an idea based on a specific genre?
A 99-m-long wire carrying a current of 4.1 a will be accompanied by a magnetic field of what strength at a distance of 0.056 m from the wire? (magnetic permeabi
Which phrase best completes the second sentence? Quiero comprar una falda de marca para la fiesta. Voy _____________ para comprarla. A. al supermercado B. a
There are 8 ducks swimming in a pond. If 6 have green wings and 2 have blue wings, what fraction of the ducks have blue wings?
The most important types of exercise that build cardio respiratory endurance
what is repeating and terminating
1. What operations would you use in order to solve 3x – 4 = 26. Please write the operations in the order you would use them.
explain the working of antagonistc muscles
Evaluate:−49−37 its a stupid fraction