ellynhb20
ellynhb20 ellynhb20
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

Adam bought 12 bagels. It cost him $30. How much does each bagel cost

Respuesta :

Supergirl200
Supergirl200 Supergirl200
  • 05-11-2020

Answer:

$2.50

Step-by-step explanation:

$30 divided by 12 = 2.5

Each bagel is $2.5

Answer Link

Otras preguntas

The phases of the moon are the changing appearances of the moon, as seen from Earth. Which solar system event can happen only during a full moon? a waning gibbo
Pls help me guys! This is super hard
What types of natural disasters could strike colorado?
A roll of material is 2 meters long. how many pieces of material can be cut from the roll if each piece is to be  meter long?
What is the y intercept of this equation? t=n^2+7n+10 18 7 -1 10
Allison is saving to buy a $500 dollar bicycle by working during summer vacation. -The job pays her $8 for every 1 hour worked -Allison works exactly 20 hours e
A sample of nitrogen gas is stored in a 592.2 mL flask at 108 kPa and 10.0°C. The gas is transferred to a 750.0 mL flask at 28.9°C. What is the pressure of nitr
heat from the sun moves through space by the process of
What is .25 written in​ it's simplest fraction form
Never argue with stupid people they will drag you down to their level and then beat you with experience - EXPLAIN PLZ :))