Respuesta :
Answer:
1.6 dollars
Step-by-step explanation:
I hope this helped you
Answer:
1 pound of spaghetti = $1.60
Step-by-step explanation:
Since 5 pounds of spaghetti costs 8 dollars, simply divide 8 dollars by 5 to find the cost of 1 pound of spaghetti.
$8/5 = $1.60