12tamakiamajiki 12tamakiamajiki
  • 05-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is 89.25. What is the unit price?

Respuesta :

bolenderbr
bolenderbr bolenderbr
  • 05-11-2020

Answer:

12.75

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide 89.25 by 7.

the unit price is how much one scarf costs meaning it would be 12.75 for one scarf.

Answer Link

Otras preguntas

I need this quick! Which equation has no solution? |4x - 2|= -6 |-2 - x|= 9 |3x + 6|= 6 |-2x + 8|= 0 thanks so much! <3
The Seneca Falls Convention, held in 1848, is a significant event in United States history because it A. was the first national labor union meeting B. provided
how do u solve problems like this ?
Can someone help me??Please
help please 12 points :>
How many atoms are in 1.50 moles of Zinc?
Read this draft of a letter. Which of these choices is the correct topic sentence for this paragraph? es ) A) The town library has many programs, including an c
Wallace has a $50 bill. Pizza pies cost $12.25 each. If p represents the number of pizzas he buys, write an expression for the change he receives.
Is meiosis sexual reproduction or asexual?
K=3yz solve for y algebra 1