kaylahlnight04
kaylahlnight04 kaylahlnight04
  • 05-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 3pack of boxes of juice costs 1.09. A 12 pack of boxes cost 4.49. A case of 24 boxes costs 8.78. Which is the best buy?Explain your reasoning

Respuesta :

matt1013 matt1013
  • 05-10-2016
1.09÷3= .3633 each
4.49÷12= .37416 each
8.78÷24= .3658 each

so the first one
Answer Link

Otras preguntas

is Kool-Aid example of a solution
round 8.373 to the nearest hundredth
If Joan of Arc was such an amazing person, and so faithful to God, why did she die such a terrible death?
During diffusion which way do the substances move?
Chemical reactions that release energy a. will not occur b.need catalysts to occur c. will always explode d. often occuer spontaneously
C=11.304 m, r. C is circumference and R is radius
The foreign power was able to invade Mexico successfully because the U.S. was engaged in its own _____________________.
how do you put this .689 in word form
what was the significance of Columbus's voyages
What stimulates the production of antibodies? AIDS AIDS B. Antibiotics C. Anticodons D. Antigens