bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

F(x) = 12 over 4x+ 2 Find f(-1)
The cost of pumpkin seeds is proportional to their weight. A 24-ounce bag of pumpkin seeds costs $6.00. What is the unit rate for the pumpkin seeds? $0.24 per o
The difference in the type of resistors?!​
Jen makes a Venn diagram to compare active transport and passive transport​
Max is trying to prove to his friend that two reflections, one across the x-axis and another across the y-axis, will not result in a reflection across the line
would some one please solve part A for me I have been try to solve it for a while thank you very much .​
What exponential expression is equal to 2 to the negative 5th power • 2 to the 8th power ?
Which super continent forms the core of North America?
A music player was marked down by 1/4 of the original price. a. If the sales price is $128, what is the original price? b. If the music player was marked up by
Fill in 6 There was little farmland 7. A source of food was provided 8 Villages and towns were separated from each other 9. Greeks were able to trade with other