rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Identify one reason a person would think modifying goat genes for the production of a human drug could be a bad idea.
On 12/31/2020, Heaton Industries Inc. reported retained earnings of $675,000 on its balance sheet, and it reported that it had $172,500 of net income during the
19. What was the effect of the Supreme Court case McCulloch v. Maryland? The case established that the Supreme Court determines if laws are constitutional. The
what are some traits of an index fossil? what are they used for?
PLEASE DUE RIGHT NOW Thank you ​
please help me am I. troubles​
According to the 2017 career builder survey 54% of employers did not hire a candidate for what reason
Combine items from the columns to write statements about what is going to happen. yo hablar por teléfono tú caminar en el parque Claudia ir a estudiar en la bib
The MA of a lever is 4. If you have to lift the object up 20 cm, how far will you have to pull down?
Which document describes a worker's employment experience, strengths, skills, education, and other qualifications? A. Resume B. Cover letter C. Referral D. Refe