Davonnnnnn
Davonnnnnn Davonnnnnn
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Keenan found a basketball on
sale for 15% off. If it cost
$39.99, what was the sale
price?

Respuesta :

abbyferguson16p5vb0r abbyferguson16p5vb0r
  • 02-12-2020

Answer:

$34

Step-by-step explanation:

Take 15% and multiply by $39.99

.15 x 39.99 = 5.99 (or, 6 rounded up)

Then, subtract that from the original price. $39.99 - 5.99 = $34

Answer Link

Otras preguntas

Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 15
What's the fraction for 2%
Simplify the following expression. 1/4 (24-16x) a. 6+4x b. 6+4 c. 6-4x d. 6-4
Which phrase describes the structure of cilia? A. long, whiplike structures B. short, hairlike structures C. stringy extensions on a cell's surface D. thick, fi
The ability to obtain nutrients, take in oxygen, and transform these items to energy and cellular components is called _____.
Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
Who rescues the narrator from his prison, on the story "The Pit and the Pendulum?
How long did it take for the potato to get from London to the South of france and from madrid to rome
5(3x + 5) ( Please Help )
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.7