rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

need help with this question#20
how do you write a fraction as a mixed number
what is the density of a orange if its mass is 158.2 g and the volume is 106 mL
"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
differentiate benzene and cyclohexane
ray wants the larger of two aquariums.One aquarium has 20 in. by 20 in. and has a height of 18 inches.The other aquarium has a base that is 40 in. by 12in. and
a rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of the rectangle?
where are chromosomes found in eukaryotic cells
I need help with the blanks