chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

HELP HELP HELP PLS PLS
Paul pratfall was a young teacher who meant well, but could be easily led off task—especially, when it came to afternoon hall duty. when the school dismissal be
Help, will give Brainliest and five stars #3 Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. a14 = -33, a15 = 9 Answer Choices A: an = -579 + 42(n
Mesopotamia means _____. land of God between two rivers between two mountains the birthplace of civilization
"an intense craving for a drug and compulsive" uncontrolled use of the drug despite harm done to the user or other people is called
Whats the rules of keep change flip
The _____ is a personality test that reveals underlying motives and concerns of respondents and how the respondents see the social world through the stories the
plz help and explain :)))))
Lisa wants to ask her mom if she can buy tickets to the carnival for her friends. If she has saved $45.67 and each carnival ticket costs $5.50, at most how many
Will give brainliest What is the square root of 4?