Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

2) What portion of the cell is absent in Rhizopus stolonifer with the exception of the reproductive cells?
identify adam smith and describe his economic view as he put forth his book Wealth of Nations.
What's the wecommended amount of deddditated WAM I should have to a server?
Enter numbers into the table so that the paired values are in a proportional relationship.
What is the alignment of the Earth, moon, and sun during a lunar eclipse? Earth, sun, moon Earth, moon, sun Sun, Earth, moon Sun, moon, Earth
what is 16 thirds as mixed number
Arteries carry blood away from the heart right ?
Which group helped to spread the news of England's new policies in the colonies?
One triangular trade route moved slaves, rum, and goods between A) Central America, West Africa, and New England B) New England, West Africa, and the Caribbean
Which of the following ordered pairs could be placed in the table and still have the relation qualify as a linear function? Input (x) Output (y) 1