In Exercises 9-14, write and solve an equation for each situation. Be sure to identify the variable. Write
your answer in a complete sentence.
9.
Charlotte buys a ticket to go to a baseball game. The total includes a charge of 7% of the
original price for extra fees. If Charlotte pays a total of $44.94, how much was the original
price of the ticket.
10.
Manuela bought 9 pounds of apples. She has eaten 34 of a pound so far and has $15 worth of
apples left. How much did the apples cost per pound? Round your answer to the nearest
dollar.

Respuesta :

Answer:

Charlotte's ticket cost $42 before fees.

Manuela paid $2 per pound for apples.

Step-by-step explanation:

9. 44.94/1.07 = 42

10. Assuming you meant 3/4 of a point was eaten.   So she has 8.25 pounds left.

15 / 8.25 = 1.81 per pound.