sofjauirlges sofjauirlges
  • 04-12-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio buys a bag of food for his cat, Tiger. The bag weighs 3.2 pounds and costs $3.84. How much does Tiger's cat food cost per pound?

Respuesta :

aydan2827 aydan2827
  • 04-12-2020

Answer:

$1.20 per pound

Step-by-step explanation:

Take the Cost, or $3.84 divided by the weight, or 3.2 pounds, and you'll get 1.2, or $1.20 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

why is maths a required subject for the BSocSci (ppe) but not BA​
Please help me with this task! (11th grade geometry from the exam) In the triangle ABC, the bisector AE intersects the line drawn through the point B parallel t
write a paragraph about the philosopher who flamed the spirit of freedom among the French people.​
what is meaning of zoology?​
Interview Questions:Pick 5-10 of these to ask1: Do you have clear memories of the Cold War as a child/teenager/etc.?2: How did you feel about the Cold War at th
What does Buck's fear of the hairy man represent? A) Thornton's excitement about getting to the gold. B) Thornton's fear that Buck will leave him C) Buck's exci
im really stuck on this and it due tomorrow morning!!!! someone pls help my head is spinning:3
Microwaves are important to modern technologies, including , cellphones, air traffic control, weather forecasting and GPS. Why did we develop these technologies
7.1^(6)*7.1^(7) single exponential expression
How can the government of Ghana educate adolescent on the importance of their reproductive health