Respuesta :

Answer:

$13.30

Step-by-step explanation:

Step one:

given

We are told that 3 apples seels for $5

let us first find the selling price of 1 apple

an apple = 5/3

=$1.6

Required

Step two:

The selling price of 8 apples

if 1 apple sells for $1.6

then 8 apples will sell for

=8*1.6

=$13.30