Respuesta :
Step-by-step explanation:
The question is not properly formated, here is the correct format
The revenue function is given by R(x)=x⋅p(x) dollars where x is the number of units sold and p(x) is the unit price. If p(x)=274−4x, find the revenue if 12 units are sold. Round to two decimal places.
Step one
given the following expression
Revenue
[tex]R(x)=xp(x)[/tex]
Unit price
[tex]p(x)=274-4x[/tex]
Required
the revenue when 12 units were sold
let us find the unit price for 12 units
[tex]p(x)=274-4x\\\\p(x)=274-4(12)\\\\p(x)=274-48\\\\p(x)=226[/tex]
Hence the unit price is$ 226
[tex]R(x)=xp(x)\\\\R(x)=12*226\\\\R(x)=2712[/tex]
Revenue is $2712
There is a revenue of $5.04 if 12 units are sold.
Revenue is the product of the number of units and the price per unit. It is given by:
Revenue = number of units * price per unit
Revenue = x * p(x)
Given that the price per unit is:
[tex]p(x)=27(4)^{-\frac{x}{4} }\\\\For\ x=12:\\\\\\p(12)=27(4)^{-\frac{12}{4} }=\$0.42[/tex]
Therefore the revenue is:
Revenue = x * p(x) = 12 * 0.42
Revenue = $5.04
Therefore there is a revenue of $5.04 if 12 units are sold.
Find out more at: https://brainly.com/question/8645356