mmila40
mmila40 mmila40
  • 04-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of plastic rings costs $2.28. What is the unit price? (step by step solution)

Respuesta :

lunamadi1121
lunamadi1121 lunamadi1121
  • 04-12-2020

Answer:

$0.38

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the price by the amount.

$2.28   /    6 =

$0.38

Hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

what % is 600,000 of 65 million
How do I solve cot x = square root of three over 3?
What kind of artwork did members of the Peale family paint? A. portraits B. landscapes C. abstract art D. genres
How does building resilience affect your health??
List two devies of repetition in song of slves in the dessert .give examples and explain why whittier used these devices
How do individual cells maintain homeostasis?
Read the lover showeth how he is forsaken of such as he sometime enjoyed by sir thomas wyatt ( 100 best-lover poems. What is the rhyme scheme of this poem? A.
Throught the year Janet took 4 math test; her average score was 90. If she scored a 95,90 and 85 on the first three tests, what did she have to score on the fin
in which sentence are the conjunctions used correctly
What is the combined weight of the 1/2 lb bags of trail mix?