meganmarissaaa meganmarissaaa
  • 04-12-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 3 pieces of candy for $0.75. What was the unit price for each piece of candy?

Respuesta :

HaileyScott2
HaileyScott2 HaileyScott2
  • 04-12-2020

Answer:

hi! your unit price for each piece of candy is 0.25 cents a piece look below for an explanation!

Step-by-step explanation:

ok so to find the unit price you are going to divide and once you do it is 25 cents!

hope this helps! may i plz have brainliest?

Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
which type of gas is filled in lays pack and why?
write an equation that is perpendicular to the line y = 2x + 13?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
You shoot an arrow set a target. The parabolic path of the arrow passes through the points shown in table. X. Y 30. 6 60. 7 100. 4 A. Find a quadratic function
How would you define psychological realism?
Two diverging light rays, originating from the same point, have an angle of 5° between them. After the rays reflect from a plane mirror, what is the angle betwe
find the amplitude, period, and phase shift of the function defined by: y=3-2cos(3x+pi)
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?