gasterblaster157
gasterblaster157 gasterblaster157
  • 04-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $57.12. What is the price per cup?

Respuesta :

46zytxjqec
46zytxjqec 46zytxjqec
  • 04-12-2020
There is 16 cups in a gallon 3*16=48 cups So 57.12 divided by 48 = 1.19$ per cup
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-12-2020

Answer:

0.60, or 60 cents

Step-by-step explanation:

2 cup=1 pint

4 cups , 2 pint= 1 quart

32 cups , 8 pints, 4 quart =1 gallon

32*3=96

57.12/96=0.595, 0.60

Answer Link

Otras preguntas

The statement that "at 10 percent, the interest rate is too high for families to buy the home they deserve," is a(n) A. positive statement B. normative statemen
Which Internet appliance can take action to potentially stop a network attack from taking place? Endpoint Management Server IDS IPS UTM
What’s the answers? How do i know it’s correct.
transforme em π rad :a)30°b)40°c)45°d) 50°
$17.2328 round to the nearest $5​
What is the role of the fungus in the food web shown? A. To break down photons B. To convert light energy into chemical energy C. To recycle molecular building
Fred has good credit and can borrow at 5%. Bob has poor credit and can borrow at a rate of 11%. What is the amount of the risk premium that Bob will pay?
Federal antitrust statutes are complex, but the basic goal is straightforward: to prevent a major industry from being so dominated by a small group of corporati
[tex]4 \times {2}^{2} [/tex]​
2 over 3 - 5 over 12 In fraction form​