14Nessa
contestada

Alex went to the store to buy supplies for peanut butter and jelly sandwiches for his birthday party. He bought bread for $3.29 for each loaf, peanut butter for $2.99 per jar and jars of jelly. The total cost was $23.64. If Alex bought three of each item, what was the cost of one jar of jelly?
1. Define the variable. =
2. Equation to be solved =
3. One jar of jelly cost =