pinkPrincessLol
pinkPrincessLol pinkPrincessLol
  • 05-12-2020
  • Mathematics
contestada

One pound of cereal costs $8.64. What is the unit per ounce?

Respuesta :

madison0conn
madison0conn madison0conn
  • 05-12-2020
$0.54 or 54 cents. i hope this helps
Answer Link
blue1926 blue1926
  • 05-12-2020

Answer:

cost per ounce is 0.54, hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is The common Denominator of 2/3 and 3/4?
Help me solve this please!
Find an equation for the nth term of the arithmetic sequence. -1, 2, 5, 8, ...
Which of the following describes the quotient of 4 and -36?
What statues from the Archaic period are characterized by a facial expression known as the what smile.
John pushes a 10 pound box 5 feet. How much work is done?
What is the value of x? x=
Ocean currents can moderate climate by distributing a. heat from the poles upward toward the equator. b. heat from the equator upward toward the poles. c. he
PLZ HELP 30 PTS!!!!!!!! jay has 6 1/2 pounds of cherries. she wants to divide them in to plastic bags with 1/4 pound of cherries in each bag. find t
I WILL UPVOTE ALL ANSWERS Choose the form of the modifier that best completes the sentence. Jerry can play dominoes better than______ A. anyone I've never s