Addison filled up his car with gas to prepare for a road trip. Addison spent $58.60 for 22 gallons. What was the price per gallon? (round to the nearest hundredth if needed) (UNIT RATES QUESTION NEED HELP WITH IT NOW!!!!!)

Respuesta :

I would say 2.66 a gallon

Answer:

2.6636 dollars per gallon

Step-by-step explanation:

divide 58.60 by 22

Q&A Education