belly79
contestada

A restaurant sells burritos for $8.00 each. The cost of the meat is $1.50 and the cost of the
other ingredients is $1.00 for each burrito.
Money made from selling burritos is positive. The cost of making burritos is negative. Profit is
the money left after paying the costs.
Question: What is the cost of making one burrito (remember that cost is negative) Explain how you found this answer.

Respuesta :

the cost of making one burrito is the addition of the cost of the meat and the other ingredients:

1.00+1.50=2.50

Then the cost of the burrito is -$2.50

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

Q&A Education