aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Resolving power is the ability of an optical instrument to integrate two images that are close together. TRUE or FALSE.
A school custodian waxed a gymnasium floor that measured 20 feet by 20 feet. How many square feet did she have to wax? A. 40 square feet B. 400 square feet C. 8
Both animal fats and plant oils are made up of glycerol and............................
Give three situations where the negative staining procedure would be used.
Which of the following definitions best sums up the study of geography?. A. the study of biological processes in the human body. B. the study of financial proce
The coefficient of 8 · 2N is ___. 8. 2. 16
what is the main idea of this amendment VIII from the bill of rights
george completed 3/5th of work in 9 days with the help of paul he completes remaining work in 4 days.In how many days paul alone can finish the work
How did the invention of television change the nature of political communication? A) It made other forms of media like newspapers and the radio obsolete in term
Buradaki tek Türk ben miyim ?