rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

please help answer question
what is the importance of energy? Make a list.​
Simplfy: -1| 2/3 - 4| / 5/6
an acceleration clause in a loan can result in the lender demanding full payment of the balance of the loan if.. A. The borrower uses the property for illegal p
why dont we put (-ve) sign when calculating charge in electrostatics ?​
Red blood cells are a type of specialized cell that move _______ and carbon dioxide throughout the body. A structure made of two or more tissues working togethe
identify the roots of the equation and the multiplicities of the roots 8(x - 2)³ = 0​
Health experts strongly advise patients with hypertension to avoid _____ food amounts of fat.
Please help!! The spread of 24-hour news networks during the 1980s and 1990s made the American public more aware of which of these? a. global warming b. tobac
why do you choose to be a teacher ?