erika032 erika032
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 quarts of organic grapes cost $20 how many quarts can you purchase for one dollar

Respuesta :

hiro5 hiro5
  • 06-01-2021

Answer:

4/5 of a quart

Step-by-step explanation:

Set this up as a proportion. First of all we know that 4 quarts of organic grapes cost $20, so 4x = 20. Divide and you get that x = 5 meaning 1 quart equals 5 dollars. Now if we scale this down a bit and divide by 5, we end up with 4/5 of a quart = 1$.

Hope this helped (:

Answer Link

Otras preguntas

Write and simplify the integral that gives the arc length of the following curve on the given interval b. If necessary, use technology to evaluate or approximat
Match the statements with their values. *see photo for reference*
What is the difference between operating systems and application software?
Entrepreneurs need to know the basics of accounting even if they hire a professional because _________.A) the entrepreneur will be able to have the same level o
When a person strikes and lights a match, potential energy in the match is transformed into which types of energy? a. electrical and thermal b. thermal and radi
A quilt is made of 8 rows of squares, and there are 6 squares in each row. Each square measures 1 foot on a side. Explain how to find the area of the quilt in a
If you are working in a store, it is all right to take merchandise as long as you intend to pay for it later.
Jennifer feeds 5 times as many fish as Tony. Tony feeds 56 fish. how many fish,f,does Jennifer feed?​
What Is the slope of y=3/4x-7
[tex]8(x + 6) = 9x + 8[/tex]​